Nincs egészséges életmód kiegyensúlyozott táplálkozás és sportolás nélkül. Viszont egyes sportokkal veszélyezteted fogaid épségét. Tipikusan ilyenek a küzdősportok, de ezeken kívül egy átlagos edzőtermi testépítés vagy az úszás is ronthat fogaid állapotán. Ebből a cikkből megtudhatod, hogy hogyan óvhatod meg a fogaidat miközben sportolsz.
Az ilyen sportoknál használj fogvédő sínt
Azok a tevékenységek, amelyekben ütés érheti az arcot másik ember vagy idegentest által, fel kell készülni, hogy az arc, így az állkapocs, orrcsont és a fogazat is veszélynek van kitéve. Mivel gyakorlás közben is előfordulhat egy-egy szerencsétlenebb találat, ami hatalmas károkat okozhat, célszerű beszerezni olyan védősínt, amit egyedileg készítenek a saját fogsorodra.
Így biztos, hogy precízen fog illeszkedni és komfortos lesz a viselése. A másik ok, ami miatt ódzkodnak a védősín viselésétől a sportolók az az, hogy mozgás közben félrecsúszik, kiesik a szájból. Az egyéni lenyomat alapján készült sín védi a fogakat és az állkapocs ízületeit is.
Miért lehet káros a sportolás a fogakra nézve?
Intenzív mozgás közben a test hatalmas mennyiségű vizet párologtat el, amit akár edzés közben, akár utána pótolni kell. Egyrészt azért mert a testtömeg 2%-nál nagyobb vízveszteség már dehidratációnak számít. Dehidratáció esetén pedig csökken a teljesítőképesség. Másrészt a vízveszteség miatt a nyáltermelődés lelassul; a szájszárazság pedig ideális körülményeket teremt a fogszuvasodást okozó baktériumok elszaporodásának.
Az sem szerencsés a fogzománc szempontjából, ha olyan sportot űzöl mint az úszás. Óhatatlanul is kerülhet valamennyi klóros víz a szádba, ami roncsolja a fogzománcot. Egy 500 úszót vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy a rendszeresen úszók között 66%-kal magasabb fog a fogászati problémák aránya.
Mit tegyél, ha kiesik vagy meglazul a fogad egy balesetben?
A házi patika készletben érdemes tartani egy úgynevezett fogmentő dobozt. A teljesen kiesett fogat a benne található speciális oldat akár 48 órán keresztül életképesen tartja. Tehát fogbaleset esetén az első sokkhatás elmúltával azonnal be kell jelentkezni fogorvoshoz.
Az olyan traumáknál, amely során elmozdul a helyéről többnyire lágyrészek is sérülnek. Ezek ellátásáról, kezelésük módjáról mindig a szakorvos dönt. Traumának számít az is, amikor nehéz fizikai erőlködés közben (cipelés, súlyzózás) valaki erősen összeszorítja az állkapcsait. Hosszútávon ez a rossz szokás erősen koptatja a fogak felszínét.
Igyál sportolás közben is szűrt vagy szénsavmentes ásványvizet, készíttesd el nálunk a fogvédő sínedet és bármilyen fogaidat ért baleset esetén azonnal jelentkezz be hozzánk!