Azoknál a pácienseknél, akiknél már kialakult a fogágybetegség, a következő fogmentő lépésként a parodontális küret, azaz mélytisztítás jöhet szóba – helyi érzéstelenítés mellett. Lényegében ez is egyfajta fogkő-eltávolítás, csak ebben az esetben az íny alatti részek is érintettek a kezelésben. A kürettálással még hosszú éveket adhatsz a fogaidnak, elmulasztásával viszont előbb-utóbb menthetetlenné válnak és kiesés vagy foghúzás vár rájuk.
Honnan sejtheted, hogy fogágybetegséged van?
Bár alapjaiban majdhogynem észrevehetetlen a parodontitis, azért vannak olyan jelek, amiket észre kell, hogy vegyél a rendszeres fogápolási rutinod közben.
- a kellemetlen lehelet az egyik leggyanúkeltőbb jelzés
- vérző fogíny
- az íny egészséges rózsaszín helyett gyulladt piros
- mozognak a fogak
Az, hogy valóban fogágybetegségről van-e szó és az íny alatt is megjelent-e a fogkő, az szabad szemmel nem látható.
Emiatt is ajánlott rendszeresen megjelenni fogászati kontrollon, mert a gyors beavatkozásnak köszönhetően megmenthetőek még a fogak.
Mit tegyél, ha valóban kürettálni kell?
Az első és a legfontosabb, hogy csináld végig a folyamatot az elejétől a végéig. Lehet, hogy nem esik jól átismételni a helyes fogmosási technikát vagy az eszközök helyes használatát, de valahol félremegy a dolog, ha a rendszeres eltávolítás mellett gyorsan alakul ki újra a fogkő. Ha már biztosan megállapítható, hogy fogágybetegséged van, akkor fogadd el, hogy speciális fogápolásra és kezelésekre van szükséged.
A mélytisztítás során küret-kanál segítségével eltávolítja a fogorvos az íny alatti fogkő réteget. A gyógyulási időt követően újra sokáig egészséges maradhat a fogad. Azt azonban jó, ha tudod, hogy a kürettálás nem feltétlenül csak egy alkalmat jelent. Előfordulhat, hogy több fogad is érintett és egy alkalom alatt nem lehetséges mindet mélytisztítani.
Zárt kürettálás az enyhébb esetekben
Mindkét mélytisztítást megelőzi egy diagnosztika, illetve egy íny feletti fogkő-eltávolítás. A diagnosztika megmutatja, hogy milyen mély a tasak amiben a plakk található. Ennek kiemelkedő jelentősége van, mert ez alapján az adat alapján dönti el a fogorvos, hogy zárt vagy nyílt küretázst fog végezni. A beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik. A fogorvos a küret-kanál segítségével a tasakokból mechanikusan eltávolítja a fogkövet. Ezután gyökérsimítással biztosítja, hogy az íny vissza tudjon tapadni.
Ekkor van szükség nyílt kürettálásra
Ha a diagnosztika után a fogorvos úgy dönt, hogy nyílt kürettálásra van szükség, az azt jelenti, hogy legalább 5-6 mm mélyek a tasakok, amiket ki kell takarítani. Annak érdekében, hogy jobban hozzáférjen a kezelendő területhez, bemetszést kell végeznie az ínyen és fel kell tárni. Emiatt nevezik nyíltnak ezt a (sebészeti) beavatkozást. A varratokat 7-10 nap után szedik ki, a teljes gyógyulás 3-4 hónap alatt megy végbe.
Előfordulhat, hogy az íny olyan mértékű gyulladásban van vagy az érintett fog annyira meglazult, hogy a fogorvos a kihúzást javasolja. A kihúzott fogakat mielőbb pótolni szükséges akár ideiglenes / végleges fogpótlásokkal, hidakkal, vagy implantátummal.
Kezdd a diagnosztikánál és gyere el egy alapos fogkő eltávolításra hozzánk, a Novodent Szegedbe!